PORCELIANAS
Porcelianas - tai neabejotinai viena iš tauriausių medžiagų. Porcelianas gali būti kaulinis, kietasis, molžemio, stikliškasis porcelianas, fajansas. Iš tikrųjų ne taip paprasta susigaudyti apie ką čia? Kuris geras, o kuris geresnis, kodėl tiek daug?

Pradėkime nuo istorijos: senovės Kinijoje XI-IX a. buvo išrastas porcelianas. Galbūt įtakos turėjo gamtiniai ištekliai (potašas ir kaolinas) be kurių porceliano tiesiog būtų neįmanoma pagaminti.

Italų keliautojas Marco Polo buvo bene pirmasis, atvežęs porcelianą į Europą. Tai įvyko 1295m. Būtent Marco Polo ir yra žodžio „porcelianas" krikštatėvis — itališkai „porcella" reiškia kriauklę.
Porceliano gamybos paslaptys buvo skrupulingai saugomos, o už išdavystę grėsė mirtis. Bet kažkas vis dėlto ryžosi išduoti, todėl porcelianas atsirado Japonijoje, Korėjoje, vėliau ir Europoje.

Porcelianui buvo priskiriamos magiškos galios. Štai kodėl Europos monarchai, Rusijos carai valgė būtent iš porcelianinių indų. Porcelianiniai gaminiai buvo viena iš mėgstamiausių dovanų, kuriomis svarbiausiomis progomis tarpusavyje keisdavosi įvairių šalių valdovai.

XVIII a. viduryje įvyko dar viena revoliucija - išrastas kaulinis porcelianas, kai į žaliavą pridėjus degintų galvijų kaulų, buvo gautas neįtikėtinai skaidrus porcelianas. Iki šiol Anglija išlieka bene vienintele kaulinio porceliano tiekėja.
Garsiausia Amerikos porceliano gamintoja - kompanija „Lenox". Būtent jos gaminti indai naudojami Baltuosiuose rūmuose. Lietuviška Jiesia gamino kaulinį porcelianą, kurį mėgsta ir žino ne tik Lietuvoje.
Vargu ar verta ieškoti, kuri iš porceliano rūšių -„tikrasis porcelianas". Kokybiškas kiekvienos rūšies porcelianas džiugins širdį. Brangiausia dar nereiškia geriausia. Rinkitės pagal gaminio ypatybių visumą, geriausiai atitinkančią jūsų poreikius.


Menininkė Živilė Bardzilauskaitė-Bergins apie porcelianą:


Kaulinis porcelianas didinga  medžiaga, sukurta 1748 m. Anglijoje. Žavi karalius ir meno gurmanus bei estetus.Visame pasaulyje kaulinis porcelianas vertinamas dėl akinamo baltumo, peršviečiamumo, plonasieniškumo ir atsparumo bei stiprumo. Ši medžiaga mane įkvėpė kūrybai, kaip ir baltas popieriaus lapas. Kaulinis porcelianas su savu plastiškumu, nenuspėjamu charakteriu , atmintimi ir galimybių įvairove atvėrė kelią į kūrybines erdves.
Daugiau